SHOP CATEGORIES
SHOP BRANDS
- Home
- Electronics & Components
- Electronics
- Audio/Video
- Amplifiers & Speakers
- Gold Seal Series (bogen_GS250)
Product Description
The Gs250 250W Gold Series Amplifier From Bogen Is Ideal For Public Address Systems. This Reliable, Versatile Amp Features 4 Dedicated Xlr Microphone Inputs Plus One Dedicated Aux Input And Two Switchable Inputs For Either Mic/Aux Or Mic/Telephone. Improved Intelligibility Is Aided By The Integrated Aphex Aural Exciter And The 10-Band Graphic Equalizer, Which Regulates Acoustic Eq And Feedback Control. The Telephone Input Has Voice Activated Muting With Gradual Fade Back From The Aux Input After Muting.
Datasheet:
Datasheet:
| Power Rating (RMS): | 250 watts |
|---|---|
| Frequency Response | |
| Transformer Output: | 65 Hz to 20 kHz, +0/-2dB @ -2 dB |
| Direct: | 20 Hz to 20 kHz, +0/-1dB @ rated power |
| Distortion | |
| Direct: | 0.5% (max.), 0.3% (typ.), 20 Hz to 20 kHz |
| Transformer: | 0.5% (max.), 0.3% (typ.), 65 Hz to 20 kHz @ -2 dB |
| Signal-to-Noise Ratio: | Fundamental: -94 dB or better; AUX 1 & 2: -70 dB; TEL: -70 dB or better @ 600 ohms; |
| MIC 1 to 6: | -60 dB or better @ 200 ohms |
| Inputs/Outputs: | 6 MIC: Lo-Z balanced via 4 XLR connectors and 2 screw terminals; |
| Sensitivity: | 0.35mV (200 ohms) |
| 2 AUX: | Hi-Z RCA jacks; Sensitivity: 0.085V (10k ohms) |
| Telephone: | Screw terminals; Sensitivity: 0.07V (600 ohms) |
| Output to Power Amp: | 5V @ Rated Output via RCA jack |
| Power In/Pre Out: | In 1V/Out 1V via RCA jacks |
| WMT1A Output: | 25V @ Rated Output via RCA jack |
| Tape Output: | 687mV @ Rated Output via RCA jack |
| Dual Sound EQ (10 band ±12 dB): | Acoustic Mode: 62.5 Hz, 125, 250, 500, 1 kHz, 2, 4, 8, 12, 16 |
| Feedback Mode: | 125 Hz, 200, 315, 500, 800, 1.2 kHz, 2, 3.1, 5, 8 |
| Output Impedance: | All models: balanced or unbalanced 8-ohm, 25V, 25VCT, 70V, 4-ohm direct |
| Output Regulation: | Better than 2 dB from no load to full load |
| Variable Mute Range: | 4 steps: -60, -21, -10, 0 dB (AUX 1 & 2) |
| ALC: Distortion: | less than 0.5%; Compression: 25 dB (TEL) |
| VOX?Threshold: | TEL Input: 20mV (VOX control max. CW position) |
| MIC Precedence: | Via terminal strip. -60 dB: MIC 1, 2, 3, 5/TEL 6/AUX 1, AUX 2 |
| Loudness Contour: | +8 dB @ 100 Hz, +4 dB @ 10 kHz (AUX 1 & 2 control at 1/4 CW?position) |
| Audio Enhancement: | Type A9 |
| Overload Protection: | Electronic with automatic reset |
| Thermal Protection: | Thermistor attached to heat sink |
| Thermal Emissions (Full Power): | 847 BTU/hr. |
| Line Fusing: | 7A/125V AC Slo-Blo |
| AC Input Voltage: | 120V AC |
| AC Current: | 5.0A |
| Power Consumption: | 480 watts, 120V AC, 60 Hz |
| Dimensions: | 16-1/2" W x 3-1/2" H x 13-1/2" D |
| Product Weight: | 30 lb. |
Loading... Please wait...










