SHOP CATEGORIES
SHOP BRANDS
- Home
- Electronics & Components
- Electronics
- Audio/Video
- Paging
- Zone Paging Controller (bogen_PCMCPU)
Product Description
The PCMCPU module includes a set of DIP switches to set the system ID, a Program/Run switch that allows system programming, a Power jack for 12V DC power, and audio connections for central amplifier, low-power BGM, high-power BGM, emergency/shift change trigger, and auxiliary trigger.
Datasheet:
Datasheet:
| Registered under Part 68 of FCC Rules | |
|---|---|
| Ringer Equivalence: | 1.0B |
| Operating Voltage: | 12V DC |
| Operating Current (max.): | 1.5A (9-zone system) |
| Audio Power Capability: | 250W |
| Operating Temperature: | 25 to 100°F |
| Operating Humidity: | 0 to 90% non-condensing |
| Dimensions (single module): | 1-1/2" W x 7-1/2" H x 4-1/4" D |
| Shipping Weight (each module): | Approximately 1-2 lb. |
Loading... Please wait...










