SHOP CATEGORIES
SHOP BRANDS
- Home
- Electronics & Components
- Electronics
- Audio/Video
- Amplifiers & Speakers
- Classic Series (bogen_C60)
Product Description
The C60 Classic Series Public Address Amplifier 60W From Bogen Is A Reliable Mixer/Amplifier. This Amp Uses Discreet Complementary Transistor Circuitry For Reliable Power At Each Output Stage. The Rear Panel Has Variable Output Taps At 4/8/16 Ohms And 25/70V. This Amp Has 4 Inputs With Independent Volume Controls Plus Treble And Bass Controls. Output Jacks Are Provided For Recording Or Secondary Amplifiers.
Datasheet:
Datasheet:
| Power Output (RMS): | C35 C60 C100 |
|---|---|
| Rated | 35W 60W 100W |
| Frequency Response& Distortion: | |
| Transformer | 70 Hz-16 kHz (± 2 dB) @ 1% max. |
| 4-Ohm Direct Output | 20 Hz-20 kHz (± 1 dB) @ 0.5% max. |
| Hum and Noise: | |
| MIC | 55 dB below rated output |
| AUX | 70 dB below rated output |
| TEL | 70 dB below rated output |
| Input Sensitivity: | |
| MIC | Lo-Z Balanced 600?V |
| AUX | 85mV |
| TEL | 75mV |
| Outputs: | 8 ohms (C35 & C60 models only),16 ohms, 25V, 70V transformerisolatedbalanced or unbalanced;4 ohms direct unbalanced |
| Output Connections: | Screw terminal strip, TAPE/BOOSTERjack; WMT1A jack (requires accessorytransformer) |
| Input Connections: | Screw terminals for MIC and TEL, twoAUX Hi-Z jacks |
| Controls: | MIC1, MIC2/AUX (switch selected),AUX 2, BASS, TREBLE, TEL, VOX |
| Thermal Emissions: | C35: 119.5 BTU/hr.; C60: 228.8 BTU/hr.;C100: 399.6 BTU/hr. |
| Tone Control: | Treble, ±11 dB @ 10 kHz;Bass ±11 dB @ 100 Hz |
| Power Requirements: | 120V?AC, 60 HzC35: 85W; C60: 148W;C100: 220W |
| Dimensions: | 14-1/2" W x 3-3/4" H x 11" D |
| Product Weight: | C35: 15 lb; C60: 17 lb; C100: 19 lb. |
Loading... Please wait...










