SHOP CATEGORIES
SHOP BRANDS
- Home
- Electronics & Components
- Arduino MEGA ATmega2560 Development Board
Product Description
Arduino MEGA 2560 Microcontroller Board
Built with the ATmega2560, the VMA101 is Arduino® compatible, has 256 kB of flash memory and 54 digital I/O pins. The VMA101 is light-weight, powerful and is great for Arduino projects that demand more than your standard UNO development board.
This board includes a USB connection, reset button, digital I/O (input/output), an ICSP header, 16MHz clock, 7 - 12V DC power input and analog input pins all powered by an ATmega2560.
The VMA101 was designed with the latest line Arduino-compatible shields and accessories in mind. Use it alongside the VMA409 Dual Bridge DC Stepper Controller Baord or the VMA412 2.8 in. Touch Screen for your next project.
Features
- 100% compatible with Arduino®
- Uses lastest Atmel ATmega2560 microprocessor
Specifications
| Microcontroller | ATmega2560 |
| Operating Voltage | 5V DC |
| Recommended Input Voltage | 7 - 12V DC |
| Input Voltage Limits | 6 - 20V DC |
| Digital I/O Pins | 54, 15 provide PWM output |
| Analog Input Pins | 16 |
| DC Current per I/O Pin | 40 mA |
| DC Current for 3.3 V Pin | 50 mA |
| Flash memory | 256 kB of which 8 kB used by bootloader |
| SRAM | 8 kB |
| EEPROM | 4 kB |
| Clock Speed | 16 MHz |
| Length | 4.41 in. (112 mm) |
| Width | 2.17 in. (55 mm) |
| Weight | 2.19 oz. (62 g) |
Loading... Please wait...








